PortaBase 2.0

- Přenosná databáze -

1) Úvodem
2) Menu "Soubor"
3) Editor sloupců
4) Správce seznamů
5) Editor seznamů
6) Editor výpočtů
7) Editor obrázků
8) Prohlížeč obrázků
9) Editor náhledů
10) Prohlížeč dat
11) Editor záznamů
12) Prohlížeč záznamů
13) Editor/prohlížeč poznámek
14) Editor pořadí
15) Editor filtrů
16) Import dat
17) Export dat
18) Dialog "Nastavení"
19) Terminál/příkazový řádek
20) Šifrování


1) Úvodem
PortaBase je malá databázová aplikace pro vytváření, prohlížení a editaci uživatelských datových tabulek. Typické využití nachází při vedení inventářů médií, přehledů referencí, seznamů úkolů, nákupních seznamů, atd. Mezi významné vlastnosti patří:
2) Menu "Soubor"
Není-li aplikace PortaBase spuštěna poklepem na asociovaný soubor, nabídne Vám po spuštění nejprve výběr souboru. Klepnutím můžete otevřít libovolný soubor ze zobrazeného přehledu (ve verzi pro Zaurus) nebo si vybrat některou z následujících voleb menu "Soubor" (případně použít ekvivalentní tlačítko):
3) Editor sloupců
Každý soubor aplikace PortaBase obsahuje jednu tabulku s formátem definovaným uživatelem. Formát tabulky je určen posloupností datových sloupců, z nichž každý má své vlastní jméno, datový typ a výchozí hodnotu. Při vytváření nového souboru aplikace PortaBase je vždy zobrazen dialog Editoru sloupců umožňující uživateli definovat datové sloupce. Sloupce již existujícího souboru lze kdykoli změnit výběrem volby "Editor sloupců" z menu "Soubor" v Prohlížeči dat (základním rozhraní aplikace).

Stávající definice sloupců jsou zde zobrazeny ve stejném pořadí jako v Editoru záznamů. S definicemi sloupců lze nakládat pomocí tlačítek v dolní části Editoru sloupců:
Žádná ze změn ve formátu tabulky není provedena dříve, než změny potvrdí uživatel volbou "OK"; je-li použita volba "Zrušit" či křížek pro uzavření dialogu, veškeré změny jsou zrušeny a původní formát souboru je ponechán beze změny. Volba "Zrušit" či křížek pro uzavření dialogu při definování sloupců nového souboru vytváření souboru zruší. Jinými slovy - uzavřením dialogu se přeneseme zpět do Prohlížeče dat.

4) Správce seznamů
PortaBase podporuje používání uživatelského seznamu jako jednoho z typů datového sloupce, který pracuje pouze s hodnotami z definovaného seznamu. Dialog Správce seznamů Vám umožní přidávat, editovat a mazat uživatelské seznamy a měnit jejich pořadí.

Podstatná část dialogu je vyhrazena přehledu již existujících uživatelských seznamů. V dolní části dialogu je řada tlačítek identických jako u Editoru sloupců:
Volbou "OK" potvrdíte změny řazení v přehledu seznamů, volbou "Zrušit" či křížku pro uzavření dialogu ponecháte původní řazení (netýká se přidaných ani smazaných seznamů).

5) Editor seznamů
Tento dialog umožňuje vytvořit pod vybraným jménem vlastní seznam a zadat položky, které bude obsahovat. Vytvořený seznam pak bude k dispozici jako volba při výběru typu sloupce. Dialog Editoru seznamů zobrazuje položky seznamu a tlačítka společná i pro ostatní dialogy editorů:
Bezprostředně pod jménem seznamu nalezneme tlačítka umožňující nakládání s položkami seznamu:
Klepnutím na "OK" přijmete provedené změny, klepnutím na "Zrušit" či křížek pro uzavření dialogu ponecháte položky beze změny (nebo zrušíte vytvoření nového seznamu).

6) Editor výpočtů
Tento dialog umožňuje nadefinovat sloupce obsahující hodnoty vypočtené z hodnot jiných sloupců stejného záznamu. Editor výpočtů lze vyvolat pouze u sloupců typu výpočet v Editoru sloupců po stisku tlačítek "Editovat" a následně "Editovat výpočet". V horní části dialogu nalezneme jméno sloupce, needitovatelné jednořádkové zobrazení stávajícího výpočtu a volbu počtu desetinných míst udávajících přesnost výpočtu.

Největší část dialogu zabírá zobrazení stromové struktury stávajího výpočtu v podobě známé např. ze souborových správců. Každá větev představuje buď hodnotu některého sloupce, konstantu nebo výsledek početní operace. Chcete-li výpočet editovat, vyberte příslušnou větev (je-li dostupná) a použijte tlačítka z dolní části dialogu:
Doporučujeme začít výběrem početní operace (např. "+") a následným přidáváním jejích argumentů (kterými mohou být i operace s jejich vlastními argumenty). V závislosti na tom, jaká větev je vybrána, se mění podoba tlačítek - tlačítka nepovolených funkcí jsou zašedlá; typickými nepovolenými akcemi jsou:
Důležité připomínky:
7) Editor obrázků
Do sloupce typu obrázek lze importovat obrázky ze souborů ve formátu JPEG či PNG. Po výběru souboru, který má být importován do daného pole databáze, je zobrazen dialog Editoru obrázků. Zde lze s kopií obrázku ukládanou do databáze provést některé změny. Z horní části dialogu může být změněna:
Protože přístroje Zaurus disponují jen omezeným množstvím paměti, není možné pracovat s příliš velkými obrázky. Nelze importovat obrázky JPEG s rozměry nad 6400 x 4800 pixelů, obrázky s rozměry nad 800 x 600 budou zmenšeny (maximálně na 800 x 600 pixelů). Podobně není možné importovat obrázky PNG s rozměry nad 800 x 600.

Klepnutím na "OK" uložíte obrázek tak, jak je právě zobrazen, klepnutím na "Zrušit" či křížek pro uzavření dialogu ponecháte dané pole beze změny.

8) Prohlížeč obrázků
Prohlížeč obrázků je jednoduchý dialog zobrazující obrázek vždy z jednoho pole sloupce typu obrázek. Je-li vyvolán z Prohlížeče dat, použitím tlačítka se šipkou směřující vlevo zobrazíte obrázek ze stejného sloupce předešlého záznamu (použitého filtru); podobně použitím tlačítka se šipkou směřující vpravo zobrazíte obrázek dalšího záznamu. Poklepem na obrázek jej zobrazíte v celoobrazovkovém módu; dalším klepnutím na obrázek v celoobrazovkovém módu prohlížeč uzavřete.

9) Editor náhledů
Kdykoli prohlížíte obsah databáze v Prohlížeči dat, používáte k jejich zobrazení určitý "náhled". Náhled je podmnožinou sloupců z databáze, které jsou zobrazeny v konkrétním pořadí a šířkách. Každá databáze má jako výchozí náhled "Všechny sloupce" kdy jsou zobrazeny všechny sloupce databáze ve stejném pořadí, které používá Editor záznamů.

Náhledy jsou definovány pomocí dialogu Editor náhledů. V horní části dialogu nalezneme pole se jménem náhledu - změnou tohoto údaje lze přejmenovat vybraný náhled. Následují rozbalovací nabídky umožňují výběr pořadí a/nebo filtru, které budou použity pokaždé, přepnete-li na daný náhled; výběrem volby "Není" ponecháte stávající pořadí či filtr beze změny (čímž se vyhnete opakovaným výběrům náhledu, pořadí a filtru při častém používání určité kombinace těchto kritérií). Níže je tabulka zobrazující jména všech sloupců databáze s zaškrtávacím polem u každého z nich, které označuje, zda sloupec bude v daném náhledu zahrnut či nikoli. Klepnutím na zaškrtávací pole lze příslušný sloupec zařadit či vyřadit. V dolní části dialogu nalezneme tlačítka "Posunout nahoru" a "Posunout dolů", která slouží k posunu vybraného sloupce v tabulce, čímž dojde ke změně v řazení sloupců při použití daného náhledu. Klepnutím na "OK" potvrdíte právě zobrazené nastavení, klepnutím na "Zrušit" či křížek pro uzavření dialogu se vrátíte k předešlým hodnotám (nebo zrušíte vytvoření nového náhledu).

10) Prohlížeč dat
Toto je hlavní rozhraní aplikace, odkud můžete procházet obsah databáze a otevírat většinu ostatních dialogů. Rozhraní Prohlížeče dat tvoří:
Některá menu mohou být zobrazena jako submenu začleněná v menu "Soubor" v závislosti na aktuálním uživatelském nastavení, které je možno změnit přes dialog Nastavení.

Zobrazení záznamů a navigace
Největší část rozhraní Prohlížeče dat zabírá tabulka s náhledem na záznamy dané databáze. Ovládací prvek v levé dolní části rozhraní udává maximální počet záznamů stávajícího náhledu zobrazených najednou; počet záznamů lze změnit na libovolné celé kladné číslo (dostatečně nízká hodnota umožní skrýt posuvník zobrazovaný vpravo od tabulky se záznamy, čímž získáme větší horizontální zobrazovací prostor). Vpravo od ovládacího prvku pro zadání počtu záznamů na stránce jsou tlačítka sloužící k navigaci na stránkách. Klepnutím na číslované tlačítko přejdete na odpovídající stránku se záznamy; tlačítko stávající stránky je přitom zobrazeno jako stisknuté. Klepnutím na tlačítko se šipkou zobrazíte tlačítka předešlé nebo následující pětice stránek.

Klepnutí na buňku záznamu z Prohlížeče dat a podržení stisknutého tlačítka myši alespoň 1/2 sekundy vyvolá zvláštní funkce. Provedete-li tuto akci na buňce ve sloupci typu poznámka, otevře se Prohlížeč poznámek zobrazující konkrétní poznámku. Provedete-li akci na buňce ve sloupci typu obrázek, zobrazíte v Prohlížeči obrázků obrázek obsažený v dané buňce. Provedete-li akci na buňce ve sloupci jiného typu, otevřete Editor záznamů s možností editace daného záznamu.

Poklepem na záznam nebo stiskem klávesy Enter či mezerníku na vybraném záznamu spustíte Prohlížeč záznamů.

Záhlaví s popisky sloupců
Záhlaví s popisky sloupců neslouží jen ke zjištění jmén sloupců. Změnu šířky sloupce v daném náhledu docílíte klepnutím na rozhraní záhlaví dvou sloupců (nebo na pravý okraj záhlaví s popiskem posledního sloupce) a přetažením okraje sloupce na požadovanou pozici. Klepnutím na záhlaví s popiskem seřadíte všechny záznamy daného sloupce dle obsahu vzestupně; dalším klepnutím sestupně. Podržíte-li stisknuté záhlaví sloupce alespoň 1/2 sekundy, vyvoláte dialog se sumárními údaji pro vybraný sloupec; do sumáře budou zahrnuty jen záznamy vyhovující aktuálnímu filtru.

Menu "Soubor"
Menu "Soubor" obsahuje volby, které jsou použity na databázový soubor jako celek. Jsou to:
Menu "Záznam"
Menu "Záznam" obsahuje akce, které se vztahují k jednotlivým datovým záznamům. Jde o:
Menu "Náhled"
Menu "Náhled" umožňuje výběr a správu náhledů. Horní sekce tohoto menu má tři volby:
Pod těmito položkami obsahuje menu přehled všech náhledů vytvořených pro stávající databázi, u právě zobrazeného náhledu je zatržítko. Chcete-li přepnout na jiný náhled, jednoduše vyberte požadovaný náhled z menu.

Menu "Pořadí"
Menu "Pořadí" umožňuje výběr a správu konfigurací řazení položek. Horní sekce tohoto menu obsahuje tři volby:
Pod těmito položkami menu nalezneme přehled všech pořadí definovaných pro danou databázi, zatržítko vlevo od jména pořadí ukazuje, je-li některé z nich právě použito. Chcete-li změnit způsob řazení záznamů, jednoduše vyberte požadované pořadí z menu. Chcete-li seřadit záznamy podle jediného datového sloupce zobrazeného v aktuálním náhledu, bude zřejmě rychlejším způsobem klepnutí na záhlaví s popiskem sloupce, podle kterého chcete záznamy seřadit.

Menu "Filtr"
Menu "Filtr" obsahuje volby umožňující vybrat, které záznamy mají být zobrazeny. Horní sekce tohoto menu zahrnuje čtyři volby:
Pod těmito položkami menu nalezneme přehled všech filtrů definovaných pro danou databázi, zatržítko vlevo od jména filtru ukazuje, je-li některý z nich právě použit. Chcete-li použít jiný filtr, jednoduše jej vyberte z menu.

Tlačítka lišty
K nejčastěji používaným operacím lze přistupovat přes tlačítka umístěná na liště. Jde o:
Ne všechna tlačítka musí být vždy zobrazena, záleží na uživatelském nastavení, které je možné změnit přes dialog Nastavení.

11) Editor záznamů
Chceme-li přidávat nové záznamy nebo editovat záznamy stávající, použijeme Editor záznamů. Ten otevře vždy jediný záznam se všemi sloupci dané databáze; vlevo nalezneme jméno sloupce, vpravo je zobrazena stávající hodnota. Vytváříme-li nový záznam, jsou zobrazeny přednastavené výchozí hodnoty; při editaci již existujících záznamů jsou zobrazeny uložené hodnoty. Při editaci určitých datových typů berte na vědomí:
Po ukončení editace klepněte na tlačítko "OK", čímž uložíte právě zobrazené hodnoty nebo zvolte "Zrušit" či křížek pro uzavření dialogu, pokud chcete zrušit přidání záznamu (který jste přidávali) nebo chcete-li ponechat původní hodnoty beze změny (editovali-li jste již existující záznam).

12) Prohlížeč záznamů
Prohlížeč záznamů je dialog navržený k pohodlnému prohlížení všech údajů vztahujících se k jednomu záznamu současně. Podobně jako u Editoru záznamů i u Prohlížeče záznamů nalezneme v levé části jména sloupců a v pravé je jejich hodnoty, které však nelze editovat. Hodnoty jsou automaticky zalamovány, takže k zobrazení celého obsahu odpadá potřeba horizontálního posouvání. Je rovněž zobrazen úplný obsah pole poznámka, nejen několik počátečních slov. Jako výchozí jsou zobrazovány jen sloupce zahrnuté v použitém náhledu (v pořadí určeném při vytváření náhledu); Chcete-li vybrat jinou sadu sloupců zvolte požadovaný náhled z rozbalovacího seznamu v dolní části dialogu. Pomocí tlačítek se šipkami v dolní části dialogu či odpovídajícími klávesami se lze pohybovat mezi záznamy v rámci stávajícího náhledu. Klepnutím na editační tlačítko v dolní části dialogu spustíte Editor záznamů s otevřeným stávajícím záznamem; klepnutím na tlačítko "OK" v Editoru záznamů se přenesete do Prohlížeče dat, jinak budete vráceni zpět do Prohlížeče záznamů. A konečně, tlačítko pro kopírování ve spodní části dialogu slouží ke zkopírování právě označeného textu (byl-li nějaký vybrán) do systémové schránky.

13) Editor/prohlížeč poznámek
Sloupec typu poznámka je určen zejména pro víceřádkové bloky textu (na rozdíl od sloupce typu řetězec, který je vhodnější pro relativně krátký jednořádkový text). Rozsáhlejší obsah takovéhoto sloupce si zasluhuje vlastní (velmi jednoduchý) dialog. V Editoru záznamů, stejně jako při definování výchozí hodnoty v Editoru sloupců, je hodnota poznámky zobrazena jako tlačítko s ikonou uvozující začátek textu poznámky (kolik jej lze na tlačítku zobrazit). Chcete-li obsah poznámky zobrazit celý nebo chcete-li jej změnit, stiskněte toto tlačítko; objeví se dialog textového editoru zobrazující aktuální obsah poznámky. Klepnutím na tlačítko "OK" potvrdíte provedené změny, volbou "Zrušit" či křížkem pro uzavření dialogu se vrátíte k původnímu obsahu.

Sloupce typu poznámka se chovají trochu odlišně také v Prohlížeči dat. Jméno sloupce typu poznámka je vždy uvozeno ikonou poznámky upozorňující, že nejde o sloupec obsahující běžný řetězec. U každé buňky sloupce typu poznámka je vidět z obsahu poznámky tolik textu, kolik je z prostorových důvodů možné zobrazit. Stisknete-li v Prohlížeči dat takovouto buňku alespoň půl sekundy, po uvolnění se zobrazí celý text poznámky (bez možnosti editace). Klepnutím na tlačítko "OK" či křížek pro uzavření dialogu se vrátíte zpět do Prohlížeče dat.

14) Editor pořadí
Klepnutím na záhlaví s popiskem sloupce lze jednoduše seřadit záznamy obsažené v databázi podle hodnot tohoto sloupce. Jindy se může hodit řazení záznamů podle kombinace sloupců; třídit podle obsahu sloupce A a u skupiny záznamů, které se v hodnotě sloupce A shodují, použít řazení dle obsahu sloupce B, atd. Chcete-li použít řazení podle více sloupců nebo seřadit záznamy podle sloupce, který není v daném náhledu zobrazován, bude nutné vytvořit vlastní pojmenované pořadí.

Pořadí lze definovat pomocí Editoru pořadí, což je dialog podobný Editoru náhledů. V horní části dialogu najdeme textové pole pro zadání jména pořadí; jeho změnou dosáhneme přejmenování pořadí. Níže nalezneme tabulku zobrazující jména všech sloupců obsažených v databázi se zaškrtávacími poli ukazujícími, zda je daný sloupec nějak řazen či nikoli. Klepnutím na toto zaškrtávací pole přidáte daný sloupec mezi řazené či jej naopak odeberete. V tabulce najdeme u řazených sloupců indikaci směru řazení (vzestupném či sestupném); klepnutím na indikátor lze změnit směr řazení. V dolní části dialogu jsou tlačítka "Posunout nahoru" a "Posunout dolů", která slouží ke změně posloupnosti řazení (první řazení v tabulce bude použito nejříve, poslední nakonec). Klepnutím na tlačítko "OK" právě zobrazené nastavení použijete, zvolíte-li "Zrušit" či křížek pro uzavření dialogu, vrátíte se ke dřívějším hodnotám (nebo zrušíte nově vytvářené pořadí).

15) Editor filtrů
Tento dialog umožňuje vytvářet filtry pro výběr záznamů, které budou zobrazeny v Prohlížeči dat. Filtr může být definován jednoduše, např. "Počet = 1" nebo i složitěji, např. "Jakýkoli sloupec obsahuje 'java', kapitoly > 10, stránky <= 400 a současně je skladem". Vyberete-li z menu "Filtr" některý filtr, Prohlížeč dat zobrazí jen záznamy, které vyhovující podmínkám použitého filtru.

V horní části dialogu se nalézá textové pole se jménem filtru; změnou tohoto údaje lze vybraný filtr přejmenovat. Pod polem se jménem filtru se nachází přehled podmínek tvořících filtr; aby záznam filtru vyhověl, musí splňovat každou z těchto podmínek. Tlačítka "Přidat", "Editovat", "Smazat", "Posunout nahoru" a "Posunout dolů" umožňují provádět úpravy v přehledu podmínek podobně jako u Editoru sloupců. Dialog Editoru podmínek lze vyvolat tlačítky "Přidat" a "Editovat". Tento dialog umožňuje výběr sloupce, jehož hodnoty mají být porovnány, operace, kterou chcete pro porovnávání použít a konstanty, se kterou chcete porovnávat. Při porovnávání textu je rovněž možné zaškrtnutím volby "Rozlišovat VELKÁ/malá písmena" rozlišovat mezi velkými a malými písmeny. Krom porovnání s hodnotami v jediném sloupci lze výběrem možnosti "Jakýkoli sloupec" porovnávat s hodnotami ve všech sloupcích, které obsahují textové řetězce; pokud hodnota v některém sloupci s textovými řetězci nebo sloupci typu Poznámka vyhovuje podmínce, je záznam považován za vyhovující. Klepnutím na "OK" potvrdíte právě zobrazené nastavení, stiskem "Zrušit" či křížkem pro uzavření dialogu se vrátíte k dřívějšímu nastavení (nebo zrušíte přidání nového filtru).

16) Import dat
Do aplikace PortaBase lze importovat datové záznamy ze souborů CSV (obsahující hodnoty oddělené čárkami). To umožňuje import dat vyexportovaných z tabulkového editoru nebo jiné databázové aplikace. Chcete-li provést import:
  1. Otevřete soubor PortaBase do kterého chcete data importovat. Chcete-li importovat data do nového souboru, vytvořte nový soubor a nadefinujte strukturu sloupců odpovídající struktuře dat, která mají být importována.
  2. V Prohlížeči dat vyberte z menu "Soubor" volbu "Importovat...". Objeví se dialog pro výběr souboru, který zobrazí všechny dostupné soubory CSV. Vyberte soubor, z něhož chcete importovat. Soubor CSV musí obsahovat stejný počet sloupců jako otevřený databázový soubor a hodnoty ve sloupcích musí odpovídat příslušným typům sloupců. Pro zajištění korektního importu znaků neobsažených v ASCII z textového souboru je potřeba definovat kódování. Jako výchozí je použito UTF-8 (podporující texty psané ve většině jazyků), lze však nastavit i Latin-1 (používáte-li textové výstupy např. pouze v angličtině).
  3. Záznamy z importovaného souboru jsou přidány do databáze. Záznamy z jiných souborů lze přidat opakováním tohoto postupu, další kopii stejných záznamů lze přidat opakováním importu stejného souboru.
Poznámky:
  1. Pole booleánského typu mohou obsahovat jen hodnoty 0 nebo 1
  2. Datová pole mohou obsahovat datum ve formátu RRRRMMDD, RRRR/MM/DD, RRRR-MM-DD nebo RRRR.MM.DD
  3. Časová pole mohou obsahovat čas ve formátu HH:MM:SS, HH:MM:SS ráno/dop., HH:MM, HH:MM ráno/dop. nebo počet sekund od půlnoci. Prázdné pole či hodnota -1 jsou interpretovány jako chybějící údaj.
  4. Pole výpočtů mohou obsahovat 0 či jiný údaj; aktuální hodnoty budou vypočteny během importu.
  5. Pole obrázků by neměla obsahovat nic (nemá-li být načten žádný obrázek) nebo relativní či absolutní cestu k vybranému obrázkovému souboru.
17) Export dat
PortaBase podporuje export do dvou formátů: CSV a XML. Na rozdíl od importu dat exportní funkce umožňuje přenést obsah databáze do tabulkového či textového editoru nebo jiné databázové aplikace k dalšímu zpracování. Chcete-li provést export databázového obsahu:
  1. Vyberte v Prohlížeči dat z menu "Soubor" volbu "Exportovat...".
  2. Zvolte z rozbalovacího menu formát do kterého chcete exportovat. Provádíte-li export do CSV, budou vyexportovány pouze záznamy vyhovující právě použitému filtru. Provádíte-li export do XML, bude vyexportována úplná databázová struktura (včetně definic sloupců, náhledů, filtrů atd.). Zkontrolujte však, máte-li dostatek místa pro uložení výsledku exportu, který může přesáhnout dvojnásobek velikosti původního datového souboru.
  3. Zadejte jméno souboru CSV nebo XML, který chcete vytvořit.
  4. Klepnutím na "OK" dokončíte export, klepnutím na "Zrušit" či křížek pro uzavření dialogu operaci zrušíte.
18) Dialog "Nastavení"
Tento dialog Vám umožní zvolit si nastavení aplikace PortaBase. Klepnutím na "OK" předvolby na všech kartách dialogu potvrdíte, klepnutím na "Zrušit" či křížek pro uzavření dialogu ponecháte stávající předvolby nezměněné. Tento dialog obsahuje následující karty:
Podmínky
Sekce Všeobecné na kartě Podmínky obsahuje následujícící volby:
PortaBase ve verzi pro PC obsahuje na kartě Podmínky ještě sekci Datum a čas. PortaBase pro Zaurus používá systémový datum a čas; k získání této informace ze stolních počítačů však dosud neexistuje vhodné meziplatformní řešení, proto je potřeba nastavit tyto volby:
Vzhled
V sekci Písmo na kartě Vzhled můžete vybrat jakýkoli dostupný druh písma v jakékoli dostupné velikosti. Toto písmo bude použito pro všechny texty v aplikaci PortaBase (po ukončení a novém spuštění aplikace), dokud si nevyberete jiné písmo. K zobrazení japonských znaků můžete zvolit například "unifont, 16", chcete-li zobrazit více textu na displeji najednou, můžete zkusit "smallsmooth, 9".

Sekce Barvy záznamů obsahuje dvě tlačítka pro výběr barev, které budou použity jako barvy pozadí záznamů v Prohlížeči dat, Editoru sloupců, Editoru náhledů a Editoru pořadí. Každé tlačítko zobrazuje jednu z aktuálně použitých barev. Klepnutí na tlačítko otevře dialog pro výběr barvy, kde si můžete vybrat vlastní barvu.

Menu
Tato karta Vám umožňuje vybrat menu, která budou zobrazena v nejvyšší úrovni a jejich pořadí. To může být zvláště důležité u některých přístrojů Zaurus, kde není na displeji dostatek místa k zobrazení všech menu. Zaškrtnutím označte menu, která chcete zobrazit v nejvyšší úrovni, neoznačená menu se objeví jako submenu v menu "Soubor". Tlačítky "Posunout nahoru" a "Posunout dolů" v dolní části karty lze měnit pořadí, v němž budou menu zobrazena.

Tlačítka
Tato karta Vám umožňuje zvolit tlačítka, která budou zobrazena na liště a jejich pořadí; podobně jako výběr zobrazených menu je i výběr zobrazených tlačítek důležitý především u modelů Zarusu s nízkým rozlišením. Zaškrtnutím označte tlačítka, která chcete zobrazit. Tlačítky "Posunout nahoru" a "Posunout dolů" v dolní části karty lze měnit pořadí, v němž budou tlačítka na liště zobrazena.

19) Terminál/příkazový řádek
Aplikace PortaBase podporuje přímo z terminálu Linuxu/přístroje Zaurus či příkazového řádku DOSu import a export dat bez nutnosti použití grafického rozhraní aplikace. Tato vlastnost je důležitá pro tvorbu skriptů pro automatické generování, aktualizace nebo jiné úpravy datových souborů PortaBase. Nápovědu k použití příkazového řádku či terminálu vyvoláte příkazem "portabase -h"; ve zkratce přinášíme stručný přehled příkazů:
Chcete-li získat data ze šifrovaného souboru, přidat záznamy do šifrovaného souboru nebo vytvořit nový šifrovaný soubor, je nezbytné bezprostředně za konverzním příkazem (tzn. před dalšími volbami uvedenými níže) uvést -p heslo.

Mezi příkazem "toxml" či "tocsv" a specifikací souboru PortaBase, ze kterého má být export proveden, lze ještě použít následující volby:
Další informace o formátu XML používaném aplikací PortaBase a nástrojích pro jeho zpracování (např. konverze do HTML) naleznete na domovské stránce PortaBase (http://portabase.sourceforge.net).

20) Šifrování
Soubory PortaBase lze šifrovat, čímž zabráníme nepovolaným osobám přistupovat k citlivým datům, například k uloženým heslům. Přistupujete-li k datům šifrovaného souboru PortaBase, budete nejprve vyzváni k zadání přístupového hesla, kterým soubor zabezpečil jeho autor. (Toto heslo lze kdykoli později změnit použitím volby "Změnit heslo" z menu "Soubor".) Protože heslo musí být relativně snadno zapamatovatelné, je jeho výběr nejslabším místem šifrovacího schématu; proto je důležité věnovat výběru dobrého hesla náležitou pozornost. Výběr hesla by měl vycházet z následujících doporučení:

Z bezpečnostních a technických důvodů je nutné celý obsah šifrovaného souboru načíst do paměti naráz; proto šifrované soubory nemohou dosahovat takových velikostí jako soubory nešifrované. Šifrované soubory s několika málo sty či tisíci záznamy jsou zpracovávány normálně, avšak u souborů rozsáhlejších (s mnoha tisíci záznamy) tomu tak být nemusí (zejména na přístrojích Zaurus; při použití na stolních počítačích jste omezeni množstvím volné paměti).

Další informace o šifrování v aplikaci PortaBase (včetně podrobností o použitém algoritmu) naleznete na domovské stránce PortaBase (http://portabase.sourceforge.net).

----
Autorská práva 2002-2004 Jeremy Bowman.
(jmbowman@alum.mit.edu)

Český překlad Jaromír Mára.
(jmara@seznam.cz)